• Czcionka

  • Pomniejsz czcionkę
  • Powiększ czcionkę
Zarachowania składek TFG i TFP

Przypominamy o możliwości zarachowania składek opłaconych za umowy rozwiązane w TFG i w TFP.

Zarachowanie składek w TFG funkcjonuje od czasu wejścia w życie ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Dzięki zarachowaniom możliwe jest wykorzystanie w kolejnych okresach rozliczeniowych nadpłat wynikających z umów rozwiązanych, które zostały wykazane w deklaracji TFG, o ile nie zostały rozliczone w ramach deklaracji za dany miesiąc. Aby to zrobić, należy wskazać sumę do zarachowania w polu 170 w deklaracji TFG. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami rozliczania zarachowań w deklaracjach TFG w zakładce Składka TFG.

Możliwość zarachowania składek TFP została udostępniona wraz z wejściem w życie ustawy z 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID–19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Pierwszą deklaracją TFP, w której znajduje się dział dotyczący umów rozwiązanych, jest deklaracja za grudzień 2021. W tej deklaracji można wykazać wszystkie umowy rozwiązane w roku 2021. Jeśli w wyniku tego działania powstanie nadpłata składek, to można ją wykorzystać w kolejnych okresach rozliczeniowych. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami rozliczania zarachowań w deklaracjach TFP w zakładce Składka TFP.

Co ważne, składki do zarachowania należy wykazywać w deklaracjach TFG i TFP za każdym razem, kiedy chce się je wykorzystać. Samo istnienie takich nadpłat nie zwalnia z opłacania składek wynikających z deklaracji za kolejne miesiące. Dlatego istotnym jest, aby składki do zarachowania wykazywać w deklaracjach niezerowych do momentu wyczerpania nadpłaty. Kwota wpisana w odpowiednie pole (pole 170 w deklaracji TFG i pole 98 w deklaracji TFP) pomniejszy wtedy należność wynikającą z danej deklaracji.


Stopka